BEDENLENMİŞ BİLİŞ

/, Genel, Mindfulness, Terapi, Yoga/BEDENLENMİŞ BİLİŞ

FİZİKSEL BEDENDE NE OLURSA ZİHİNDE YANKILANACAKTIR!!!

Bilim, duruşunuzun eğiliminizle doğrudan bir ilişkisi olduğunu ve sağlıksız duruşun anksiyete, depresyon ve diğer mizaç bozukluklarına neden olabilecek hormonal dengesizliğe yol açtığını açıklıyor.
Sağlıklı Duruş Farkındalığı edinmek, ruh halinizdeki ve tavrınızdaki çeşitli akışları anlamanıza yardımcı olabilir.
Sağlıksız bir duruşla oturmanın veya ayakta durmanın negatif bir ruh halinin göstergesi olduğu açık olsa da, kötü bir duruşla oturmanın veya ayakta durmanın, olumsuz bir durum yaşamış olmasanız bile sizi sağlıksız bir ruh haline sokabileceği de açıktır.
“Bedenlenmiş Biliş” olarak bilinen fikir, vücudunuzun zihnin durumuna tepki vermesidir. Bununla birlikte, aynı şey zihin için de geçerlidir: zihin vücudun durumuna tepki verir.
Hormonal dengesizlikler, bilim adamları tarafından uzun süredir incelenmekte ve ilginç keşifler yapılmakta. Duruş ve ruh hali arasındaki bağlantıya ilişkin bilimsel bulguları desteklemek için, TED Konuşmaları aracılığıyla oluşturulan sunumlar bile var. 2012’de Amy Cuddy, kişinin zihniyetini doğrudan etkileyen bir grup duruşa özgü pozisyon olan “Güç Pozları” olarak adlandırdığı bir sunum yaptı. Keşifleri, bir kişinin duruşunun hissettikleri için ne kadar önemli olduğunu gösteriyordu.
Cuddy’nin araştırmalarına göre Beynin işlevselliğini doğrudan etkileyen kötü duruş, günlük olarak verdiğiniz kararları olumsuz yönde etkileyebilir ve ruhsal hastalıkların önünü açabilir.
Ohio Üniversitesi psikoloğu Richard Petty, beynin içinde kişinin kendine olan güvenini fiziksel olarak yansıtan bir alan içerdiğini belirtti. Yani, üzgün olduğunuz için sağlıksız bir şekilde oturduğunuz veya ayakta durduğunuz doğruyken, yanlış duruşda olduğunuz veya oturduğunuz için üzgün olduğunda doğrudur. Gülümsemek nasıl gerçek mutluluğa yol açabiliyorsa, sağlıklı duruş da güvene ve zihinsel sağlığın iyileşmesine yol açabiliyor.
Beyninizdeki ve vücudunuzdaki hormonlar aerodinamik hale gelerek ruh halinizi ve tavrınızı destekler.
Bulguları daha da desteklemek için 71 üniversite öğrencisinden çeşitli duruşlarda oturmaları ve ardından varsayımsal bir takımdaki etkinliklerini derecelendirmeleri istendi. Petty ve ortakları tarafından yürütülen 2009 araştırması dikkate değer bir şey keşfetti. İyi duruşa sahip öğrenciler, duruşları zayıf olanlara göre yetenekleri hakkında daha olumlu şeyler söylediler.
Kendine güvenen öğrencilerin benzerlerinden daha iyi performans gösterebileceklerine inandıkları için daha olumlu tavırlara ve daha dengeli hormonlara sahip olduklarını ve bunun da onların görünürdeki özgüvenlerini artırdığını keşfettiler.
Sağlıklı Duruş ve Kişisel Güç İlişkisi
Kendinden emin, güçlü veya pozitif hissetmek için beyinde ve vücutta destekleyici hormonlar gerekir. Bu nedenle, uygun duruş kişinin hormonal dengesini veya eksikliğini doğrudan etkileyebilir. Günümüzde çökmüş bir duruşun artması nedeniyle, duruşla ilgili depresyon ve kaygının yaygınlığı artıyor.
Kambur oturma veya ayakta durma; çaresizlik, umutsuzluk, güçsüzlük ve diğer olumsuz duygularla doğrudan ilişkili. Çaresiz veya savunmasız bir pozisyonda oturmak, kişiyi doğası gereği çaresiz ve savunmasız hissettirir.
Dik ve dengeli bir pozisyonda oturmak, kişide güçlendirici düşüncelerin, anıların veya duyguların gelişimini artırır, kendisini çok daha güçlü hissetmesini kolaylaştırır, Araştırmalar, bilgisayar başında oturmanın ve/veya akıllı telefonlarımıza bakmanın depresyonun artmasında doğrudan etkisi olabileceğini gösteriyor.
Pek çok çalışma, duruşun içinde bulunduğumuz ruh halini doğrudan etkilediğini kanıtladığı için, oturma ve ayakta durma şeklinizi iyileştirmek, hormonlarınızı dengelemek ve mizacınızı geliştirmek için önemlidir. Özünde, sadece kendinizi taşıma şeklinizi değiştirerek beyninizin kimyasını değiştirebilirsiniz.
Ruh halinizin veya koşulların kendiliğinden değişmesini beklemek yerine, duruşunuzu iyileştirin ve dönüşümün keyfini çıkarın.

By |2021-11-17T16:32:51+00:00Kasım 17th, 2021|Farkındalık, Genel, Mindfulness, Terapi, Yoga|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com