Kronik Ağrılarınızın Nedeni Belki De Kas Hareket Hafızanızdır Aralık 2019

//Kronik Ağrılarınızın Nedeni Belki De Kas Hareket Hafızanızdır Aralık 2019

KRONİK AĞRILARINIZIN NEDENİ BELKİ DE KAS HAREKET HAFIZANIZDIR…

Yapılan araştırmalar, son yıllarda sırt/ bel ağrılarının ciddi oranda arttığını göstermektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile ağrı tedavi uygulamalarındaki gelişmeler, ağrı semptomları ve İncinen bölge için yapılan uygulamalar, hasarın tekrar oluşmasına sebep olacak asıl kaynağa maalesef pek etki gösterememektedir.
Çoğu kronik ağrı, eklem dejenerasyonu ve sebep olduğu yaralanmalar vücudumuzu kullanış şeklimizden kaynaklanmaktadır. Gün içinde vücudumuzu hareket ettirme şeklimiz, oturup kalkarken, yürüme ve durma sırasında hangi kası devreye sokacağımız ya da serbest bırakacağımız sinir sistemimiz tarafından yönetilir. Sıkça yaptığımız duruş ve hareket paterni kas hareket hafızamıza iyice yerleşir ve bir süre sonra düşünmemize bile gerek kalmadan motor hafızası tarafından gerçekleştirilir.
Bir dönem sıkça kullanmış olduğunuz ve unuttuğunuz bilgisayar şifrenizi ya da hatırlamadığınız bir telefon numarasını parmak hareket hafızası ile bulmayı denemişsinizdir. Bunu sağlayan bedene yerleşmiş olan hareket hafızasıdır.

Kas hafızamız, hayatımızı verimli geçirmemizi sağlayan harika bir mekanizmadır. Ancak yanlış hareket alışkanlıklarımız da bir hafıza oluşturur ve oluşturduğu bu yeni hafıza bedenimize zarar verir. Bunu değiştirmenin tek yolu da hafızasına yerleştirdiği kas hareket paternini düzelterek sinir sisteminin doğru paterni hafızalandırmasını sağlamaktır.
Somatic Hareket Terapi uygulamaları ve asıl temelini oluşturan Yoga Terapi uygulamaları ile Sinir sisteminin tekrar sağlıklı paterni hafızalandırmasını sağlamak mümkün. Bu uygulamalar ile yavaş, kontrollü ve bilinçli hareketler sinir sistemini aktif öğrenme sürecine sokar. Kronik kas kasılmalarını kontrol edip rahatlatmayı, günlük oturuş, kalkış ve hareketlerimizde herhangi bir kas veya ekleme baskı yapmadan sağlıklı ve etkili kullanmayı öğreterek beden kas hafızasına işletir. Antik Yunan dilinde canlı beden için kullanılan soma kelimesinden türeyen “somatics”, kas ağrısı ve spastisitesini yönetmek, denge ve vücut duruşunu geliştirmek ve hareket kolaylığını artırmak için zihin-beden eğitimini kullanan bir hareket terapisidir.

Bedensel hareketler; kişinin hem içsel, hem kişiler arası hem de kültürel kalıplarını yansıtır. Bu açıdan bakacak olursak beden, bireyin iç dinamiklerinin yalnızca göstergesi değil, ta kendisidir.
Duygusal veya fiziksel stres, travma, ameliyat, incinme veya kaza gibi yoğun stres dönemlerinde vücudun doğal tepkisi olan kas kasılmalarının bir süre sonra istemsiz kronik
kullanım şekline dönüştüğü görünür. Uzun süreli bilgisayar başında öne bükük, arabada bir tarafa doğru uzun süreli eğimli kullanış, uzun süre bilgisayarı masanın sağı veya soluna dönük pozisyonda kullanım gibi sürekli tekrarlanan hareketler beden hafızasına yerleşir.

Önceki yaralanma veya kaza sonrası bedenin kendini savunmak için oluşturduğu hareket ritmini devam ettirmek istemesi gibi sebepler ile beden hareket hafızasına yerleşir.
Somatik Terapi uygulamaları, nöromüsküler hareket hafızasının yeniden eğitilmesini amaçlar, kişinin beden hareket hafızasını bilinçli olarak yeniden düzenleyerek kullanmasını sağlar.
Bu durum duyusal motor hareket sistemi problemidir. Fiziksel yapıyı bozar, hareket ve postürü değiştirir. Hareket mekanizması yanlış ve postür hizası bozulmuş bedenlerde sıkça kronik ağrılar görünür.

Bunlardan bazıları;
• Kroniksırt ağrısı
• Siyatik
• Kalça/leğen kemiği ağrısı
• Farklı yürüme şekil/ritmi
• Priformissendromu
• Eklem ağrıları
• Poyun/omuz ağrıları
• Donmuş omuz sendromu
• Skolyoz

Kronik ağrılar kader değildir. Yaşam kalitenizi düşüren ve çoğu zaman kanıksanmış olan bu ağrılardan doğru teknik, konunun uzmanı bir danışman ve sabırlı bir çalışmayla kurtularak kendinize yeni bir hayat armağan edebilirsiniz.

Sağlıkla, neşeyle kalın….

Yeşim MUNGAN

By |2020-01-20T01:35:44+00:00Ocak 20th, 2020|Basın|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com