Mindful Olmak Ekim 2019

//Mindful Olmak Ekim 2019

MINDFUL OLMAK…

Mindfulness … yaşadığımız anın, yaptığımız veya düşündüğümüz şeyin tam farkında olma halidir.

Aslında bu kapasite bizim doğamızda vardır. Bir çocuğu oyun oynarken izleyecek olursak, oyunuyla, materyalleriyle, kurguladığı senaryoyla ne kadar da her anının içinde yaşadığını görürüz. O anı yaşar, zevkini alır ve daha da yaratıcı bir şekilde genişletir oyununu…

Yaşımız ilerledikçe, geçmişten kafamıza takılanlarla veya geleceği planlama çabamızla yaşadığımız anı kaybetme alışkanlığı ediniyoruz. Kafamızda sürekli dönen düşünceleri doğalımız olarak kabul etmeye başlıyor, maalesef yaşadığımız anın seçeneklerini ve gücünü kaçırdığımızı fark edemiyor, Mindful olamıyoruz. Yaptığımız şeyi Mindless olarak yapıyoruz.

Sürekli sıradaki yapmamız gerekenlerin planını yapmaktan, hep bir sonrakini sıralamaktan anksiyete halindeyiz. Çünkü düzenli ve yapılacaklar listemizi tamamladığımız bir hayat sürdürmek istiyoruz. Oysa her şey sürekli değişim halinde olduğundan bu isteğimiz asla gerçekleşemeyecek. Bizi çabaya sokan bu sonu olmayan isteğimizle Mindless olarak yaşıyoruz.

Kafamızdaki düşünce bulutları içinde kaybolmak yerine Mindful olmayı yeniden öğrenebiliriz. Mindfulness anda olmayı ve an an kendimizin,yaptığımızın, çevremizin, olayların hatta hislerimizin tüm gerçekliğini farketme pratiğidir diyebiliriz.

Mindfulness, yeni durumların aktif şekilde farkına varma sürecidir. Mindful olmak, insanı şimdiki zamanın bir parçası haline getirir. İçerik ve görünüme duyarlılığımızı arttırır. Bizi dünyaya bağlar, enerjimizi, hayattaki verimimizi ve keyfimizi arttırır.

Mindfulness dikkatimizi ve odaklanmamızı kolaylaştırır. Yaptıklarınızı daha iyi hatırlamamızı sağlar, yaratıcılığımızı geliştirir. Böylece önümüze çıkan fırsatları gecikmeden hemen değerlendirmeye başlar, tehlikeleri savuştururuz.

İnsanlar ile sevgi bağlarını kuvvetlendirir. Çünkü daha az yargılayan biri oluruz.

Mindfullnes, hiçbir sonucun sadece negatif yada sadece pozitif olmadığını anlamayı sağlar. Her olayın 1’den çok sonucu olabilir ve bu her bir sonuç önümüze yeni zorluklar ya da fırsatlar çıkarabilirken, Mindless şekilde gerçekleştirdiğimizde bunları kaçırmamız çok mümkündür.

Mindful olduğumuzda; kafamızdaki hikayelerden yada zihnimizde sürekli yarattığımız dramalardan bağımsız olarak, hayatımızda o anda gerçekten tam olarak ne olduğunu biliriz .

Mindfulness in ilk basamağı farkında olmaktır. Bu farkındalık aşamasına meditasyon ile ulaşabiliriz.

 

Meditasyon ile anda ve farkında olduğumuzda; zihnimizde dolaşan düşüncelerin ve hissettiğimiz duygularımızın içinde kaybolmadan, konunun içinde boğulmadan gözlem yapabilir daha sağlıklı sonuçlara varabiliriz. İçimizde bizi sabote eden gereksiz duyguların içinde kaybolmayız.

Mindful olduğumuzda kendimizle kalırız ve tecrübe ettiklerimizi tek tek an an fark ederiz. Ve zamanla tahmin ile hareket etmeden gerçek sebebi görmeyi, yargılamaktansa sebebini anlamayı, birini incitmektense hissetmeyi ve konuşmadan önce düşünmeyi doğalımıza dönüştürürüz.

Mindful olmamız her an mümkün. Yeter ki farkında olalım, hatırlayalım ve zamanla alışkanlık haline getirelim.

Sevgiyle, anda ve farkında kalın…

Yeşim MUNGAN

By |2020-01-19T01:11:32+00:00Ocak 16th, 2020|Basın|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com