Mutluluk İksirimiz Timus Bezimiz Haziran 2019

//Mutluluk İksirimiz Timus Bezimiz Haziran 2019

“Holistik Sağlık, Yaşam Enerjimizi harekete geçirmekle başlar” der John Diamond, M.D.

Doğamız gereği hayat boyu amacımız sağlıklı, mutlu, üretken ve yaratıcı olmaktır. Bunu başarmanın yolu ise gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarmak için Yaşam Enerjimizi en iyi şekilde kullanabilmekten geçer. Timüs Bezini aktive etmek işte bu yaşam enerjimizi yükseltip, stresi azaltıp yaratıcılığımızın ortaya çıkmasını sağlamanın yoludur.

Timüs, Yunanca “Thymos” kelimesinden gelir. Anlamı ”Yaşam Enerjisi” dir. Bu organ, kekik yaprağına benzediği için İngilizce ‘thyme’ yani ‘kekik’ kelimesinden “thymus” şekline dönüşmüştür. Tiroit bezinin altında ve göğsün tam ortasında ve soluk borusunun önünde yer alan bu bez, insanın bağışıklık sisteminin de merkezidir. Timüs Bezi, doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra lenfosit meydana getirerek vücudu enfeksiyonlardan koruyan önemli bir organdır. Timüs’ ün ürettiği, T hücreleri olarak adlandırılan lenfositler, sağlık üzerinde önemli yararları olan hücrelerden olup vücuda zarar verebilecek hücreleri yok etmektedir. T hücrelerinin birbirleriyle haberleşme hattını kesmelerinden dolayı Timüs Bezi’ nin zamanla fonksiyonunu yitirmesi bağışıklık sisteminin bozulmasına ve ölüme varan hastalıklara yol açmaktadır.

Çocuklarda iri olan Timüs ergenlik döneminde bir ceviz kadardır. Ama yaş ilerledikçe aktive edilmez ise bir bezelye tanesi kadar küçülür.
Timüs uyarıldığında T hücreleri olarak adlandırılan lenfosit salgılayarak; bağışıklık sistemini güçlendirir, konuşma ve gülümsemeyi aktive ederek sinir sistemini sakinleştirir, beyin fonksiyonlarını hızlandırır, fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar.
Timüs bezinin aktivitesini yitirmesi durumunda, yaşamdan haz alma duygularını körelmesi, konuşmada tutukluk, alınganlık, aşırı asabiyet, ani davranış değişiklikleri gibi belirtiler görülür.
Timüs bezinin sağlıklı kalabilmesi ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi yeterli Endorfin ve Serotonin salgılamasına bağlıdır.
Timüs Bezini harekete geçiren üç şey vardır;

1. Göğüs bölgesinde Timüs Bezinin üzerine gelen noktaya yani göğsün tam ortasına vurularak titreştirilmesi,
2. Dilin üst dişlerin arkasında damağa ve ağzın tavanına değdirilmesi,
Dr. John Diamond ve ekibi dilin bu pozisyona getirilmesi ile sol ve sağ beyin küresi arasında denge oluşmasını sağladığını tespit etmiş. Bu da insanın daha iyi düşünmesi ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor.
3. Kahkaha atmak.

1993 yılında California Üniversitesi’nde Dr.Paul Ekman tarafından yapılan araştırmada gülmenin Timüsü ve beynin değişik haz bölgeleriyle bağlantısı olan kasları harekete geçirdiği ve insanda haz duygusu yarattığı kanıtlanmış.

Timüs Bezi, Doğu’nun sağlık terapi ve öğretilerinde de önemli bir yer tutar. Reiki öğretisinde Kalp Çakrası’nı dengelemek için yapılan terapiler, Kinesioloji’de Timüs Bezi çevresine parmaklarla yapılan vuruşlar, bu bezi harekete geçirerek çeşitli ruhsal ve bedensel rahatsızlıkları tedavi edebilecek yöntemler olarak sunulmaktadır.

Anadolu’da ağıt yakan kadınlar göğüslerine vururlar ve bu refleks kaynaklı basit bir el hareketi değildir. Bu beynin otomatik gerçekleştirdiği bir davranıştır. Kişi göğsüne vururken Timüs Bezi’ni titreştirir. Bu sayede üzüntü kaynaklı bağışıklıkta meydana gelen direnç azalmasının önüne geçmeye çalışır.

Bu bezin sıklıkla titreştirilmesi genç ve sağlıklı yaşamanın yanında geç yaşlanmayı da sağlar.

Avustralyalı Nobel ödüllü kanser araştırmacısı Sir MacFarlane Burnet, Timüs Bezi’ nin aktif hale getirilmesiyle insan bedeninin kendisini kanserden koruyabilme yeteneğine sahip olacağını savunmuştur.

Timüs bezi ile ilgili birçok araştırması ve kitapları olan “Yaşam Enerjisi” kitabının da yazarı, 1957 Sydney Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Dr. John Diamond, timüs bezinin zihin ve beden arasında bir hat gibi görev yapan, zihinsel davranış ve stres olaylarından etkilenecek ilk organ olduğunu, dolayısıyla bu bezin uyarılması ve aktivasyonunun sağlığı inşa etmek ve korumanın birincil temeli olduğunu açıklanmıştır.

New York Times Gazetesi’nin 1982 yılında yayınladığı bir makale, Timüs Bezi hakkındaki araştırmaların çok yıllar önce başlamış olduğunu göstermektedir. Makalenin başlığı şöyledir: ‘’Gizemli Timüs Bezi Yaşlanmayı Durduran Anahtar Olabilir.’’ Yaşlanmanın bağışıklık sistemiyle sıkı sıkıya bağlı bir süreç olduğu vurgulanan makalede, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, genç hayvanlardan alınarak yaşlı hayvanlara nakli yapılan genç Timüs Bezi’nin yaşlı Timüs Bezi’ne oranla daha çok işlev kazandığı belirtilmektedir.

Kanser araştırmacısı yazar Llyod Wright, Timüs bezinin aktif hale getirilmesinin, insan bedeninin kendisini kanser ve Hepatit C gibi bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmak için bir alternatif oluşturduğunu yazmıştır.

Gülümseyin… Yaşam size gerçek potansiyelinizi keşfetmeniz için ihtiyacınız olan Yaşam Enerjisini verecektir.

Sevgiyle kalın.

By |2019-07-25T10:18:40+00:00Haziran 8th, 2019|Basın|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com