YANLIŞ DURUŞ VE HAREKET ALIŞKANLIĞI YARALANMALARA SEBEP OLUYOR

/, Genel, Kişisel Gelişim, Terapi/YANLIŞ DURUŞ VE HAREKET ALIŞKANLIĞI YARALANMALARA SEBEP OLUYOR

Okulda öğretmeninizin ‘dik oturun!’ dediği zamanları hatırlıyor musunuz? Muhtemelen daha çok itaat, saygı ve disiplin açısından bir söylemdi ama aynı zamanda duruşunuz için de harika bir tavsiyeydi.
Sağlıklı duruş ve vücut kullanım alışkanlığınız olmadığında, zaman içinde kendinizi çeşitli ağrı ve sızılar içinde bulabilirsiniz.
Duruş, ayakta veya otururken iskeletimizin ve kaslarımızın vücudumuzu dik tutma şeklidir. Nefes almayı, kas büyümesini, beden hareketini etkiler ve bunların hepsi birlikte yaşam kalitemizi belirler.

YANLIŞ DURUŞ – VÜCUT KULLANIMINA BAĞLI YARALANMALAR
Yanlış duruş, sizi tepeden tırnağa etkileyerek bir dizi soruna katkıda bulunabilir.

Siyatik / Piriformis Sendromu Siyatik, kalçadan üst uyluk bölgesine yayılan ağrıyı ifade eder.
Siyatiğin yaygın bir nedeni, siyatik sinirini sıkıştıran kaymış bir diskin olabileceği lumbar omurgadan kaynaklanabilir. Bu sıkışma, kalçalarda siyatik sinirin piriformis kaslarının altından geçtiği bölgede de oluşabilir. Başka bir etkenden kaynaklandığı için , gerçek bir yaralanmadan çok bir semptomdur.
Piriformis kasları söz konusu olduğunda, kasın aşırı çalıştığı ve sinire baskı yapan spazm olduğu gözlenir. Bu, kalça seviyesini eşit kullanmama, eşit yük ile kullanılmayan basış, kalçada rotasyon ve sıkı kasık kası veya zayıf kalça kasları gibi kas dengesizliklerinden kaynaklanabilir.

Omuz ve Boyun Ağrısı İşyerinde bütün gün bilgisayar başında bir masada oturduğunuzda, omuzlarda ve boyunda ağrı ve sertlik gelişmeye başlar.
Farklı tedavi yöntemleri veya masaj ile çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Ancak çoğu zaman asıl sebep ve öncelikle düzeltilmesi gereken şey duruştur. Duruşu ve vücut kullanım alışkanlığınızı düzeltmeden yapılan herşey sadece geçici rahatlama sağlayacaktır. Kullanım alışkanlığınız düzelmediği sürece tekrarlayacaktır.
Saatlerce ekrana bakarak oturduğunuzda, farkına bile varmadan kendinizi çökük bir pozisyonda, omuzları öne yuvarlayıp boynu öne iterken bulursunuz.
Bunu her gün yaptığınızda üst sırt ve boyundaki küçük postural kaslara baskı yapan göğüs kaslarında kısalma yaşayabilirsiniz. Bu kaslar omuzları geri çekmek için çalışır. Bu, baskı altındaki kasların aşırı çalıştığı, gergin ve ağrılı hale geldiği anlamına gelir. Trapezius ve serratus anterior gibi postural kasların kullanımındaki dengesizlikleri düzeltmek sorununuza çözüm olacaktır.
Patellofemoral Diz Ağrısı Genellikle diz önü ağrısı olarak adlandırılan bu durum, dizin ön kısmında spesifik olmayan bir ağrı ile sonuçlanan aşırı kullanım yaralanmasıdır ve bu ağrı genellikle merdiven inip çıkmakla veya uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkmakla şiddetlenir.
Kadınlarda daha yaygındır. Kadınlarda daha geniş pelvis olması uyluk kemiği ile dizin buluştuğu patella tendonu arasındaki açının artmasına neden olur.
Dizin içe doğru dönmesine neden olan ayaklardaki aşırı pronasyon ve kalça abdüktörlerindeki zayıflık gibi diğer postüral etkileşimler ağrıya katkıda bulunur.

Ayak- Topuk Ağrısı Kas zayıflığı, gerginlik veya dengesizlikler, kalça, diz ve ayaklarınızın zayıf hizalanması, diz kapağınızın (patella) uyluk kemiğiniz üzerinde düzgün bir şekilde kaymasını engelleyebilir. Ardından gelen sürtünme, patellofemoral ağrı olarak bilinen bir durum olan dizin ön kısmında tahrişe ve ağrıya neden olabilir. Kötü ayak ve ayak bileği hizalaması, topuğunuzu ayağınızın ucuna (plantar fasya) bağlayan kalın doku bandının iltihaplandığı ve topuk ağrısına neden olduğu bir durum olan plantar fasiite de katkıda bulunabilir.
Bel ağrısı Bel ağrısı vücuttaki birçok kullanım etkileşiminden kaynaklanabileceği için başa çıkması en zor ağrı alanlardan biridir.
Ağrı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığından, travma veya aşırı kullanım öyküsü yoksa, sorun kötü duruştan kaynaklanıyor olabilir.
Kötü duruş; alt sırt kaslarına ve bağlarına fazladan yük binmesine neden olabilir. Belirli kasların aşırı çalışmasından dolayı spazmlara neden olabilir.
Bel ağrısına neden olabilen diğer postüral faktörler arasında bacak kullanımındaki fark, aşırı pronasyon ve bel oyuğunu arttıran pelvik eğimler yer alır.

Omuz Ağrısı – Sıkışması ve Hareket Kısıtlılığı
Omuz sıkışma yaralanmaları, omuz eklemi içindeki boşluk azaldığında meydana gelebilir ve bu boşluktan geçen bir veya daha fazla tendonun “sıkışmasına” neden olur. Boşluktaki bu azalma genellikle kötü duruş ve yanlış kullanımdan kaynaklanır.
Genel omuz ağrımız gibi, göğüs kasları çok sıkı olduğu ve üst sırt kaslarını çok fazla baskı altına aldığı için sıkışma olabilir. Bu kaslar çok zayıf ve masada uzun süre kambur oturmanın getirdiği ekstra işi kaldıramıyorsa, omuz ekleminin öne doğru oturmasına neden olarak eklemdeki boşluğu azaltır.
Rotator cuff (manşet) kasları, üst kolunuzu omzunuza bağlayan bir grup kas ve tendondur. Kötü duruşla ilişkili kas gerginliği, zayıflığı ve dengesizlikleri, rotator manşetinizdeki tendonların tahriş olmasına, ağrı ve zayıflığa neden olabilir. Öne, kambur bir duruş da bu tendonların sıkışmasına (çarpmasına) neden olarak rotator manşet dokusunda bir yırtılmaya, ciddi ağrı ve zayıflığa neden olabilecek ve günlük aktivitelerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi sınırlayabilecek daha ciddi bir yaralanmaya neden olabilir.
Baş ağrısı Kötü duruş, başınızın, boynunuzun, üst sırtınızın ve çenenizin arkasındaki kasları zorlayabilir. Bu, yakındaki sinirlere baskı uygulayabilir ve gerilim tipi veya kas spazmı olarak bilinen baş ağrılarını tetikleyebilir.
Çene ağrısı Öne doğru bir kafa duruşu çenenizin altındaki kasları zorlayabilir ve temporomandibular ekleminizin (TME) aşırı çalışmasına neden olabilir. Bu, çenenizde ağrı, ağzınızı açmada zorluk, baş ağrısı ve boyun ağrısına neden olabilir.
Yorgunluk ve Solunum Problemleri Kötü duruş alışkanlıkları göğüs kafenizi kısıtlayabilir ve diyaframınızı sıkıştırabilir. Bu, akciğer kapasitesini azaltabilir, sığ veya zorlu nefes alma, yorgunluk ve genel üretkenliğinizi etkileyebilecek enerji eksikliğine yol açabilir.
Duruşunuzu iyileştirmek, bu koşulların çoğunu önlemeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir.
Doğru vücut hizalaması yalnızca ağrı ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, sağlıklı ruh halinde olmanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayarak yaşam kalitenizi arttırır.

Sağlık ve mutlulukla kalın…

By |2021-10-05T07:47:57+00:00Ekim 5th, 2021|Farkındalık, Genel, Kişisel Gelişim, Terapi|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com