Neden Meditasyon Mayıs 2019

//Neden Meditasyon Mayıs 2019

NEDEN MEDİTASYON?

Öz Farkındalığın İşlenmesi

Meditasyonun en basit tanımı, öz farkındalığın işlenmesidir. Öz farkındalık olmadan, kendi düşüncelerimiz ve duygularımız düzeyinde neyi yanlış yaptığımızı göremeyiz. Aslında, düşüncelerimiz ve duygularımızı yaratanın bir başkası değil, kendimiz olduğunu bile göremeyiz! Kendi hissettiklerimizden başkalarının sorumlu olduğu yanılsamasına düştüğümüz zaman, iyi hissetmek için dış kaynakların uyarısına tabi hale gelmiş olmaktan dolayı, kendimizi stresli bir yaşama mahkum etmiş oluruz ve o zaman ödüle layık bir şekilde kurban rolümüzü oynarız!

Meditasyon öz-farkındalığımızı ve dolayısıyla da öz-saygımızı arttırır.

Öz Kontrol

Dış dünyada kontrolü, olayları sıkıca kavramak, insanlarla ve sorunlarla kararlı bir şekilde başa çıkmak olarak tanımlama eğilimimiz vardır.  Düşüncelerimizin ve duygularımızın iç dünyasında kontrol, sıkı bir kavrayış, veya bir mücadele ya da belirli düşünceleri ve duyguları uzaklaştırmaya çalışmak demek değildir. İç dünyadaki kontrol, tersini yapmak yani bırakmak ve daha çok kendi düşünce ve duygularımızın bağımsız gözlemcisi olmak şeklinde ortaya çıkar. Bu sonuçta bize kendi düşüncelerimizin ve duygularımızın efendisi olma becerisini sağlayacak olan meditasyon uygulamasındaki ilk adımdır.

Kendi Mertebenizi yaratmak
Hemen hemen tamamen eyleme odaklanmış olan bir dünyada ilk olarak bir insan olduğumuzu, ikinci olarak da insanlar olarak eylemler yaptığımızı unutmak kolaydır. Yaptığımız her şeye kendi durumumuzun sebep olduğunu unutmak kolaydır. Pek azımız kendi durumumuzu nasıl yaratacağımızı öğreniriz. Fakat hepimiz biliriz ki eğer güne gri ve ters bir ruh haliyle başlarsak, gün ne kadar güzel olursa olsun, gene de gri ve ters bir gündür! Bir kez kendi düşünce ve duygularınızın farkına vardıktan sonra, bir kez neden ortaya çıktıklarını gördükten sonra (öz farkındalık) ve bir kez seçim ve kontrol gücünü yeniledikten sonra, daha derin bir seviyede ve bilinçli olarak kendi durumunuzu yaratmak üzerinde çalışabilirsiniz. Aynı madencinin kömür sathının yeraltında olan derin kısmında çalışması gibi, meditasyon da bize kendi bilincimizin en derin seviyelerinde, ruhun kömür madeninde çalışma yetisi verir. Kendi orijinal durumumuzu orada buluruz.Dışsal hiç bir şeye tabi olmayan huzur, sevgi ve doğal bir neşe hali.

Yürekten Gelen İletişim
Hayat ilişkidir, ilişki ise iletişimdir. Hem başarımız, hem de yaşamdaki doyum büyük bir ölçüde başkalarıyla ne derecede iyi iletişim kurduğumuza bağlıdır. İletişim kurma yollarımız büyük ölçüde ebeveyn ve toplum gibi dışsal etkilerden öğrenilir ki bu da çoğumuz için yüreğimizden, gerçekten yüreğimizden bağlantı ve iletişim kurmakta zorluk çekmek anlamına gelir. Aslında yüreğe yapılan bir yolculuk anlamına gelen meditasyon uygulaması, başkalarıyla olan iletişimimizi bozan içsel engelleri, kalıpları ve yükleri görmenize ve anlamanıza yardım eder. Meditasyon, engellerimizi çözmeye ve kalplerimize kendi zamanlarında, kendi ilerleme hızlarında, kendi yollarında şifa vermeye imkan sağlar.

Meditasyon hedef değil, bir yolculuktur. Sabır ve azimle uyguladığınız zaman, meditasyon öğrenme süreci sizi dinginliğe, iç huzura, dengeye götürür.

Sevgiyle…

By |2019-07-15T20:36:54+00:00Mayıs 8th, 2019|Basın|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com