Beden ve Nefesimize Bütünsel Bakış Mart 2018

/, Genel/Beden ve Nefesimize Bütünsel Bakış Mart 2018

Beden ve Nefesimize Bütünsel Bakış

Bütünsel bakış açısı ile yaklaştığımızda gittikçe artan bir görüş vardır ki herşey birbiri ile bağlantılıdır. Bu görüş ile zihin ve beden arasında bir etkileşim olduğunu kabul ederiz fakat çoğumuz postürümüzün bu etkileşimdeki rolünün çok farkında değildir.

Vücudumuzu bütün olarak yaşarız. Postür dediğimizde; vücudumuzu hareket ettiriş şeklimiz, nefes kullanış şeklimiz, düşünce his ve algılarımız bir bütün şeklindedir. Aslında içeride nasıl hissettiğimizin dışarı yansımasıdır.

Postürümüze bu yeni anlayış ile bakabilmemizin anahtarı, bizim  en önemli yaşam fonksiyonumuz olan nefesimizdir. Sağlıklı nefes alışkanlığı ve sağlıklı postür birbiri ile etkileşimlidir. Yumurta – tavuk gibi…Sağlıksız nefes alışkanlığı olan kişiler, buna ilgili postür hatasının eşlik ettiğinin pek farkında olmadığı gibi, zayıf postür alışkanlığı olan kişiler de aynı şekilde bunun ile bağlantılı hatalı nefes alışkanlıklarının olduğunun pek farkında değil.

İçinde bulunduğumuz modern hayatın ve üzerimizde sürekli baskı hissettiğimiz rekabetçi çevrede bu bütünsel yaklaşım ile belirttiğim sağlıklı posture ve dolayısı ile sağlıklı nefesi alışkanlığımıza dönüştürmek zorlaştığı gibi, bunların sonucu ile vücudumuz kronik ağrı ve gerginlik döngüsüne girer.

Nefesi tutmak, karın içinde baskı yaratarak gövdeyi dengede güçlü hissetmek kişiye kontrollü olduğu hissi verdiği için zaman içinde kişilerde alışkanlık ile kontrol duygusu için yapılır. Edinilen bu alışkanlık da kişiye düzenli nefes alış veriş ritmini unutturur.

Nasıl nefes aldığımızı gözlemleyebilmek için ufak bir nefes farkındalık çalışması yapalım.

Yere uzanın veya bir sandalyede omurganız dik olarak oturun. Ellerinizi bedeninizin yanlarına doğru kaburgalarınızın üzerine koyun. Her parmağınızı kaburga kemiği gibi düşünün ama sırtınızın arksaına uzantısını da algılamaya çalışın. Parmaklarınız arasındaki kasları da kaburgalarınız arasındaki kaslar olarak düşünün. Her nefes aldığınızda yana doğru açılan kaburgalarınız aralanan parmaklarınız ve aralardaki boşluklar da kaburgalar arasında genişledikçe açılan kaslarınız.

Ve kaburganızı şimdi akordiyon gibi düşünün. Nefes aldığınızdaki açılıp genişlemesini hissetmeye çalışın sırtınızın arkasında dahi. Ve açılan kaburgalarınızın içinde ciğerlerinizin iyice oksijeni içine çektiğini .

Ve şimdi nefes verişinize odaklanın nefesiniz bedeninizden balonun sönüşü gibi çıkarken akordiyonun kapanışı şeklinde kaburgaların, parmakların birbirine yaklaştığını ve aşağı doğru daraldığını hissedin.

Kaburgalarınızdaki hareketi hissedebildikten sonra ellerinizi oturuyorsanız bacaklarınızın üzerine bırakın yada yatıyorsanız yanlarınıza uzatın.

Ve derin sakin nefes alırken oksijenin bedeninizin derinliklerine kadar çekebildiğinizi düşünün hiç bir zorlama yapmadan akıcı, sakin, derin, doğal ritimde ….

Ve nefes verirken dikkatinizi çıkan hava yerine bedeninizi saran yerçekimini hissetmeye çalışın. Bedeninizin yer çekiminin içine doğru rahatlayışını, gevşeyişini hissedin her nefes verişinizde. Bedeninizin ağırlaşıp kendini bırakışını, bedeninizin rahatleyışını hissedin. Ve rahatladıkça nefesinizin de daha yavaşladığını ve derinleştiğini…Hatta nefes alış verişleriniz arasında doğal duruşları yapıp devam etiğinizi…

Vücudunuzu rahatlatmayı öğrendiğinizde, bu doğal duruşlar otomatik olarak gerçekleşir. Ve bütün nefes sisteminin dengede katıldığı sağlıklı nefes ritmi oluşur.

Bu egzersizi günde 5 dakika yaparak, zamanla daha sakin ve uzun sürede nefes verebilecek ve bu da size daha etkili ve eforsuz nefes alabilme kapasitenizin artmasını sağlayacaktır.

Ve her seferinde vücut ve nefes farkındalığınız biraz daha artacaktır.

Nefes meditasyonu ile bedeniniz , zihniniz ile temas kurma alışkanlıklarınızı farketme şansı yakalarsınız. Nasıl nefes aldığınızı, nasıl hareket ettiğinizi ve hayatı nasıl yaşadığınızı farketme şansı bulursunuz.

En ideal postür, nefesin özgürce aktığı bedenimizin rahat olduğu moddadır. Algıların en açık ve uyumlu olduğu anlardır. Etrafınızın ve hislerinizin en sağlıklı şekilde farkında olduğunuz, en sağlıklı şekilde algılayıp güvende ve dengede olduğunuz…

By |2019-07-15T21:17:52+00:00Kasım 13th, 2018|Basın, Genel|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com