MINDFUL BEDEN – HAREKET MEDİTASYONU

//MINDFUL BEDEN – HAREKET MEDİTASYONU

Evlerde hareketsiz kaldığımız bu dönemde Dans Meditasyonu ile vücudunuzu özgür bırakın…

Geleneksel bir şekilde ve oturarak meditasyon yapmak size göre değilse, farklı türlerini yaparak yine de faydalarını edinebilmeniz mümkün. Günümüzde faydaları bu kadar övülüp tavsiye edilirken merak etmemek ve bir kez olsun denememek zordur. Ancak hareketsiz bir şekilde bağdaş kurup oturma ve hiçbirşey düşünmeme fikri ile kendileri için imkansız olduğunu düşünenler de var. Meditasyon yapmanın göründüğünden çok daha fazla yolu vardır ve kendiniz için uygun olanı bulmanız mümkün.
Birçok meditasyon türünü araştırıp uyguladım ve yıllar içinde kişilerin ihtiyaclarına göre eğitimlerimde uygulattım.
15 yıl önce Toronto Yoga Festivali’nde ilk defa tecrübe ettiğim hareketli meditasyon uygulaması ise ilk başta bana çok değişik gelmişti. İçinden geldiği gibi bedeninin istediği hareketleri yapmak yada hislerini, duygularını, sezgilerinle içinden gelen hareketlerle dışa akıtmak, bedeninin her noktasını hissetmekti… Bedenin olmaktı aslında…

Çocukluğumdan beri birçok yörenin halk danslarını oynamıştım yıllarca. Totronto’da yaşamaya başladığımda Latin dansları ile devam etmiştim dansa olan merakıma. Dansla bu kadar içli dışlı olduğum ve hatta evde yalnız olduğum zamanlarda içimden geldiği gibi koreografiler kurmaktan mutlu olan ben, değişik bir tecrübe yaşıyordum. Etrafımdakiler; kadın, erkek, her yaştan ve bir çok farklı ırktan , farklı kilo ve esneklikte birçok insan nasıl trans halinde, rahat , ne kendilerini kısıtlayıp ne de başkalarını merak edip bakmadan kendi bedenlerine dönmüş hareket ediyorlardı… Bir koreografi değil, stil -tarz – yöre hiç değildi yaptıkları… Belkide hayallerinde biryerlerdeydiler. Sanki birilerine birşeyler anlatıyordu o bedenleri, belkide bedenlerinde hissettikleri sıkışmışlığı, gerginliği, yükü bedenlerinden atıp rahatliyorlardı. Çok özgür ve mutlu görünüyorlardı…

Nefes ve görselleştirme uygulamalarının eşlik ettiği sezgisel hareketlere odaklanmak, içgüdülerimi yeni bir şekilde dinlememe yardımcı oluyordu. Vücudumda yaptığım hareketlerin çoğunun zihnimden geldiğinin farkında değildim. Vücudumun doğal olarak ne yapmak istediğini gerçekten dinlemek yerine, hayatım boyunca sürekli olarak nasıl hareket etmem gerektiğini düşündüğümün ve bunun bilincinde olduğumu fark ettim. İnanılmaz derecede özgürleştiriciydi, unuttuğum veya görmezden geldiğim parçalarıma yeniden bağlanmama yardımcı olan yeni bir hareket özgürlüğü bulmama izin verdi.

Şimdi yılların tecrübesi ve Beden – Hareket terapisti olarak, bu hareket kısıtlamalarının hepimizde çok yaygın olduğunu söyleyebilirim. İki yaşından önce, vücudun doğal olarak yaptığı binlerce hareketimiz var ve an be an nasıl hissettiğimizi ifade etmemize yardımcı olur. Yetişkin yaşamımıza ulaştığımızda ise, bu önemli ölçüde azalır.
Zaman içinde , meditasyonu iyice içselleştirdikçe, bedenle meditasyonun ne olduğunu daha iyi anlar, hisseder, yaşar oldum. Zihnimde çok yoğun düşüncelerle meditasyona oturmamın zor olacağını anladığım bazı zamanlarda bu hareketli meditasyonu yapmak bana çok iyi geliyordu.
Suyun içinde bedenimi akışa bırakarak dans etmek gibi…

“Müziğin sesini duymayanlar dans edenleri deli sanırlar.” Nietzsche

Hareket halindeki meditasyon yeni bir kavram değil. Yoga, Qi Gong ve T’ai chi kafa boşluğu ve sakin düşünce yaratmayı amaçlayan Mindful (farkındalıklı) hareketin çeşitleridir. Özellikle aktif meditasyon yapmak isteyenler için çok uygundur. Kafamızdan çıkıp vücuda tam olarak bağlanmanın anahtarıdır.
Her üç uygulama da bedene ve nefese dikkat çekmek için hareketi kullanır, zihni şimdiki zamana yoğunlaştırır ve beyni genellikle içinde yaşadığımız stres ağına geri dönmekten kurtarır. Rahatlamamıza yardımcı olmanın yanı sıra, esnekliği ve gücü artırır, dolaşımı artırır ve genel sağlığı iyileştirir.

Hareket Meditasyonu bizi yargılamanın, doğru ya da yanlışın olmadığı, sadece bedenimizi keşfetme, zihin ve beden bağlantısını güçlendiren çocuksu özgürlüğe yeniden bağlar. Bedeninizle ve sezgilerinize yeniden bağlanmayı tecrübe edersiniz.
Karşılaştırma, kıyas, kopyalama, baskı olmayan kendimize ve bedenimize güvenme pratiğidir.

Aşırı düşünen zihninizden uzaklaşıp bedeni ve nefesi dinleme fırsatı verir. Kendinizi güçlü, tamamen kendinize bağlı ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha sakin hissetmenize neden olabilir.

Her farklı hareket veya meditasyon uygulamasının kendine özgü faydaları vardır ve bunların hepsi farklı zamanlarda yararlıdır. Kendinize en uygun olanı bulana kadar olabildiğince çok farklı uygulamayı denemenizi tavsiye ederim. Çağdaş yaşam tarzımızın bize geçmiş nesillere göre farklı ihtiyaçlar ve zorluklar sunduğuna inanıyorum, bu nedenle uygulama seçimimiz bu değişikliklerle eşleşmelidir. Nasıl hissettiğimizi keşfetmek için hem içten düşünmemize hem de enerjimizi vücutlarımızda depolamak yerine değiştirmeye yardımcı olacak, tamamen özgür hissetmemizi sağlayan bir uygulama bulmak önemlidir.

Tartışmasız en eski ve en güçlü yolu ise dans etmektir. Dans, farkındalık pratiğinizin bir parçası olabilir. Dans gibi fiziksel ve serbestçe akan bir şeyle meşgul olduğumuzda çoğu zaman tam olarak anda olabiliriz. Vücudumuzun hareketinin, müziğin ritminin ve nefesimizin düzeninin giderek daha fazla farkına vardıkça yapılacaklar listemizle ilgili endişelerimiz yok olur. Dans; salıverme, özgürlük, yaratıcılık ve kendiliğindenlikdir.

Dans et kabuğundan çıktığında. Sargılarını söktüysen dans et. Dans et kavga kıyametin tam ortasında. Kanın kaynarken dans et. Dans et tam anlamıyla özgür olduğunda.” ~ Mevlana ~

Şamanlar ve mistikler dansın gücünü bilinçlerinin derinliklerine dalmak ve mutluluğa ulaşmak için kullanmışlardır. Müzik, dans ve ruhsallık ayrılamaz bir şekilde birbirine bağlıdır. Müzik ve ritme uyum sağlayan bedensel hareketler psikolojik açıdan hoş bir hal içerisine girmeye yardımcı olur. Sürekli düşünce akışında olan zihin dans ederken sakinleşir.

Dans etmeye karar verdiğinizde, kendinizi belirli hareket kalıplarına zorlamadığınızdan emin olun. Vücudunuzu kontrol etmeyi bırakın ve sizi yönlendirmesine izin verin. Çocukken en sevdiğiniz şarkılarla dans ettiğinizde yaptığınız gibi, belirli bir hedefi koymadan keyfini çıkarın. Dans etmenin keyfini yeniden keşfettikçe dansın enerjisine kapılacaksınız. Dansa teslim olduktan sonra, kendinizi coşkunun içinde bulacaksınız ve doğal olarak çaba sarf etmeden – ruhunuz üzerinde derin ve kalıcı bir etkiye sahip olacak derin bir meditasyon durumuna dalacaksınız.

Derin meditatif anlara ulaşmasanız bile, yine de dansınızdan çok şey alırsınız. Birincisi, dans etmek çok eğlencelidir ve yüzünüze kocaman bir gülümseme kondurur. Ek olarak, dans etmek vücudunuzu çalıştırmanın harika bir yolu olabilir – kalbiniz için iyidir, sizi daha güçlü kılar ve denge ve koordinasyon geliştirmenize yardımcı olur. En önemlisi, zihninizi ve kalbinizi arındırmaya ve böylece duygusal dengenizi sağlamanın yanı sıra stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

NAMASTE

By |2021-05-04T11:56:35+00:00Mayıs 4th, 2021|Genel|0 Comments

Studio Jade

Metropol İstanbul Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi sokak C Blok Kat 2 Daire : 65 Ataşehir - İstanbul

Phone: 0216 688 80 30

Mobile: 0546 688 80 30

Web: www.yesimmungan.com